תקציר משחק הבנייה-קונסטרוקטיבי בקבוצת הבוגרים "הדרך לעיר האזמרגד. תצפית וניתוח משחק הבנייה של ילדים בגיל הרך

  • 30.09.2019

פעילות קונסטרוקטיבית היא פעילות מעשית שמטרתה להשיג מוצר אמיתי, מוגדר מראש, התואם את מטרתו הפונקציונלית. לעיצוב הזדמנויות רחבות ביותר לחינוך מנטאלי, מוסרי, אסתטי, לעבודה, בשיעורי עיצוב מתבצע פיתוח יכולות חושיות ומנטליות של ילדים.

"דמויות גיאומטריות"

מטרה: להכיר לילדים צורות גיאומטריות בסיסיות.

חומר: כרטיסים עם תמונה של בית, עץ חג המולד, שמש וכו' מצורות גיאומטריות.

התקדמות המשחק. לאחר שדיברנו על התמונות, בקשו מהילד להראות ריבוע (משולש, עיגול, מלבן), לאחר מכן הקיפו בעיפרון את הדמויות המוצגות בקווים מנוקדים, ולאחר מכן צבעו את התמונה. בתהליך העבודה, חזור על המילים עם הילד לעתים קרובות יותר: "הכדור עגול, החלון מרובע ..."

"מצא ותן שם לדמות"

מטרה: להפעיל ילדים בידע של צורות גיאומטריות.

התקדמות המשחק. הזמינו את הילד לצבוע תחילה את הדמות במסגרת, ולאחר מכן את אותה אחת, תוך הדגשת אותה מהשתיים האחרות. בקשו ממנו לציין את הצורות שהוא מכיר ואת הצבע שבחר לצביעה.

"דגלים וזרים"

מטרת המשחק: לפתח את החשיבה הלוגית של ילדים, להתאמן בידע של צבעים וצורות גיאומטריות.

חומר: כרטיסים עם תמונה של זר דגלים וצורות גיאומטריות אחרות.

התקדמות המשחק. הזמינו את הילדים לצבוע כל דמות ראשונה של זרים ודגלים, ולאחר מכן הקיפו בעיפרון את הדמויות המנוקדות וצבעו אותן בכל צבע. לאחר מכן בקשו מהילד להראות ולשמוע את הדמויות, וכן לומר באיזה צבע הוא צייר אותן.

"משפחת עוף"

מטרת המשחק: להפעיל ילדים בזיהוי ושמות של צורות גיאומטריות, לפתח את החשיבה הלוגית של ילדים.

חומר: תמונת עלילה המתארת ​​משפחת תרנגולות, כרטיס המתאר צורות גיאומטריות.

מהלך המשחק, שקול עם הילד תמונת עלילה (צבעונית מראש). "מי מצוייר? מי האבא והאם במשפחה? איפה הילדים? כמה תרנגולות? באיזה צבע הם?" לאחר מכן הציעו כרטיס עם צורות גיאומטריות מתוארות ובקשו מהם למצוא בו את הצורות שצריך לגזור ולהדביק על התמונה של תרנגולת, תרנגול, תרנגולות.

עזרו לילדכם לחתוך אותו ותנו לו להדביק אותו על עצמו. בתום העבודה, שמחים בהצלחתו. ניתן להזמין את הילד להראות בתמונה את העיגול הגדול ביותר, את העיגול הקטן יותר ואת העיגולים הקטנים ביותר.

בסוף המשחק, ציין איזו דמות גיאומטרית בוצעה. הציעו למצוא חפצים בצורת עגול בחלל שמסביב. תנו לילד לצייר עיגולים באצבעו על השולחן, על הרצפה, באוויר. אתה יכול להציע לצייר עיגולים על נייר.

"להפליג"

מטרת המשחק: להכיר לילדים את צורת ה"משולש", לפתח חשיבה.

חומר: תמונת עלילה המתארת ​​סירות עשויות צורות גיאומטריות, כרטיס עם צורות גיאומטריות.

התקדמות המשחק. הזמינו את הילדים לספר מה מופיע בתמונה, ואז ציירו עיפרון מסביב למפרשים. שאלו איך הם נראים צורה גיאומטרית, אילו צורות גיאומטריות אחרות הם מכירים.

לאחר מכן, הילדים מחפשים משולש קטן, ואז גדול. עזרו להם, אם הם מתקשים, לצבוע, לגזור ולהדביק את הצורות על התמונה.

בסוף המשחק, ציין איזו דמות גיאומטרית גזרת. הציעו למצוא חפצים משולשים במרחב שמסביב. תנו לילד לצייר משולשים עם האצבע על השולחן, על הרצפה, באוויר. אתה יכול להציע לצייר משולש על נייר.

"פרסום תמונות"

מטרת המשחק: פיתוח חשיבה לוגיתילדים, איחוד ידע של צורות גיאומטריות.

חומר: כרטיסים לדוגמה עם ציורים של צורות גיאומטריות, כרטיסים ריקים, גזרות צורות גיאומטריות צבע שונהוגודל.

התקדמות המשחק. הסתכלו בתמונות עם הילדים. הציעו למצוא עליהם צורות גיאומטריות מוכרות.

גזרו דמויות בשני עותקים מנייר צבעוני והכינו אפליקציות עם הילדים מאחד. הציעו לילדים את סט הדמויות השני להעלאת תמונות. אל תשכחו לתקן את שמות הצבעים בזיכרון הילדים במהלך המשחק. לתמונה השנייה, גזרו את הצורות כך שצורתן תהיה זהה, אך הצבע שונה, כך שהילד יוכל למצוא את הפרטים גם בצורה וגם בצבע.

"עיצוב לפי סכמה"

מטרת המשחק: פיתוח חשיבה לוגית של ילדים צעירים יותר גיל הגן.

חומר: כרטיסים עם דיאגרמות קווי מתאר, חלקי בנאי.

התקדמות המשחק. הילדים מקבלים כרטיס עם דיאגרמות קווי מתאר ומתבקשים לפרוס את נתוני התמונה מהחלקים הגדולים של ערכת הבנייה על השולחן, תוך שימוש בכרטיס זה כמודל. כדי להקשות על הילדים, הציעו עוד כמה פרטים ממה שהם צריכים.

"אנחנו בונים ממקלות"

מטרה: גיבוש ידע של צורות גיאומטריות, פיתוח חשיבה לוגית של ילדים.

חומר: כרטיסים עם תמונת קו מתאר של חפצים, מקלות באורכים שונים.

מטרת המשחק. הציעו לילדים מקלות באורכים שונים, בקשו מהם לבחור את הארוך, הקצר והקצר ביותר. הנח איזו דמות מהמקלות לפי הצעת הילד. לאחר מכן תנו לילד קלף, בחנו איתו את קווי המתאר של חפצים, תנו לו לזהות אותם, תנו להם שם. ואז הצע לפרוס כל דמות. בתהליך העבודה, תקן שמות של צורות גיאומטריות מוכרות שיופיעו בתהליך הפריסה. בקשו לפרוס את הפסלונים עם מקלות לפי התוכנית שלכם.

"מצא את הצורה"

מטרת המשחק: להכיר לילדים שמות של צורות גיאומטריות, להציג את החרוט, הגליל והמנסרה.

חומר: ערכת בנייה, כרטיסים המתארים צורות גיאומטריות.

התקדמות המשחק. בקשו מהילד למצוא ולהביא קובייה, לבנה, ואז צלחת ארוכה (חומר בנייה רגיל משמש לבנייה). הראו לילד קונוס והציעו למצוא את אותו חלק (ואז גליל, ואז פריזמה). לאחר מכן, תנו לילד כרטיס והצעו למצוא את הפרטים הללו.

"מצא זוג"

מטרת המשחק: פיתוח חשיבה לוגית, תרגול במתן שמות לצבעים ושמות לצורות גיאומטריות.

חומר: קלפים עם תמונה של צורות גיאומטריות מחולקות ל-8 חלקים, לא קלפים חתוכים לפי מספר השחקנים

הזמן את הילד לשחק במשחק. (אחד הקלפים נחתך לשמונה חלקים.) שים את הקלפים החתוכים על כל הקלף על הקלף, (דמויות זהות בצורתן, אך שונות בצבע ובגודל). הרימו קלף כזה או אחר ובקשו למצוא את אותו חלק, אבל בצבע או בגודל אחר. בסיום המשימה, תרגל את הילדים במתן שמות לצבעים.

"בנה לפי התוכנית"

מטרת המשחק: ללמד ילדים לבצע קונסטרוקציות יסודיות, תוך התמקדות בתכניות.

חומר: תוכניות בנייה, סט בניין.

התקדמות המשחק. זיכרו עם הילדים את פרטי הבניין שהם מכירים, הראו להם את נכסיהם. הצג את הכרטיס, שאל מה מופיע עליו, הצע לשקול, ואמר מאילו פרטים של הבניין. בקשו לבנות את אותם מבנים מחלקי בניין. חשוב שהפרטים יתוארו בגודל בפועל.

"הצבת פרטים"

מטרת המשחק: ללמד ילדים לפרוס תמונות בשיטת ה-overlay.

חומר: כרטיסים עם שרטוטי קווי מתאר, סט בנייה או צורות גיאומטריות מישוריות.

התקדמות המשחק. ילדים מלמדים לפרוס תמונות על ידי הנחת הפרטים הנפחיים של אחד הפנים על הציור. הציעו לילדים מפה ובקשו מהם ליצור תמונות יפות(הצג בדוגמה של התקנת חלק אחד).

משחקים בונים לילדים בגילאי 4-5 שנים.

"פורסים דמויות"

מטרת המשחק: להפעיל ילדים בפריסת תמונות מצורות גיאומטריות באמצעות דיאגרמות.

חומר: מפות-סכימות של תמונות, סט בנייה.

התקדמות המשחק. לילדים מוצעות דיאגרמות וצורות גיאומטריות להעלאת תמונות. לאחר השלמת המשימה הם שואלים: "מאילו דמויות המצאת את המכונית הזו? כמה דמויות היית צריך בשביל הטיל הזה? כמה דמויות זהות יש?

"מצא את התוספת"

מטרת המשחק: לפתח את החשיבה הלוגית של ילדים בגיל הגן.

חומר: כרטיסים עם תמונה של צורות גיאומטריות.

התקדמות המשחק. המפה מציגה שורות של צורות גיאומטריות. ילדים מוזמנים להתחשב בהם ולקבוע מה מיותר עליהם, ואז לנמק מדוע.

"כמו מה זה נראה?"

מטרת המשחק: לפתח חשיבה חזותית-פיגורטיבית של ילדים.

חומר: קבוצה של צורות גיאומטריות מישוריות.

התקדמות המשחק. המורה מראה לסירוגין את הצורות הגיאומטריות הגזורות, נותנת להן שמות ומבקשת לומר איך הן נראות. לדוגמה: כדור - לחמנייה, שמש, פנים, בַּלוֹןוכו '

"אנחנו בונים ממקלות"

מטרת המשחק: פיתוח מיומנויות לוגיות של ילדים.

חומר: מקלות באורכים שונים בשלושה גדלים, כרטיסים עם תמונות פשוטות.

התקדמות המשחק. לילדים מקבלים מקלות באורכים שונים, מציעים להם לפרק אותם לשלושה חלקים בגודלם. אחר כך הם נותנים תמונות (תמונות אמיתיות של חפצים בעלי צורה פשוטה: דגל, מכונית, סירה עם מפרש, מריצה, פרח, אגרטל וכו') ומבקשים מהם לפרוס את התמונה של החפצים הללו עם מקלות אכילה.

"התאמה"

חומר: רישומים המתארים צורות גיאומטריות וחפצים אמיתיים המוכרים לגיל הרך.

התקדמות המשחק. לילדים מוצעים שני ציורים, האחד מציג גופים גיאומטריים (קוביה, גליל, כדור, חרוט וכו'), ומצד שני, חפצים אמיתיים המוכרים לגיל הרך מתבקשים לציין לאיזה גוף גיאומטרי נראה חפץ זה או אחר. הזמינו את הילדים לשחק את המשחק "איך זה נראה?" - למצוא חפצים במרחב שמסביב הדומים לגופים גיאומטריים מוכרים. בקשו מהילדים להראות ולשמוע את הצורות העגולות, המרובעות, בתמונה אחת ובשנייה.

"זכור איך זה"

מטרת המשחק: להפעיל ילדים במתן שמות לצורות גיאומטריות.

חומר: כרטיסים עם תמונה של צורות גיאומטריות.
התקדמות המשחק. לילדים מוצעים כרטיסים עם תמונה של פרטי מבנה. המחנך מבקש לתת שם לפרט ולהיזכר בחפצים הדומים לו, תוך נימוק מדוע הוא מצביע על חפצים אלו.

"חשב ועצב"

מטרת המשחק: פיתוח חשיבה לוגית של ילדים בגיל הגן.

חומר: כרטיסים עם תמונה של רובוטים מצורות גיאומטריות, ערכות בנייה או צורות גיאומטריות מישוריות.

התקדמות המשחק. לילדים מוצג ציור המתאר רובוטים מצורות גיאומטריות. המורה מציעה לספור את הרובוטים של גברים, שואלת כמה כלבים רובוטיים. הוא מבקש לבחור כל רובוט, לספר מאילו דמויות הוא עשוי, כמה דמויות-פרטים זהות נכנסו לתוכו. לאחר מכן הילדים מקבלים צורות גיאומטריות ומתבקשים לפרוס את התמונות האהובות עליהם.

"הגדר את החדר"

מטרת המשחק: פיתוח חשיבה לוגית של ילדים בגיל הגן.

חומר: גיליון נייר (35*45 ס"מ), סט בנייה, צורות גיאומטריות מישוריות

התקדמות המשחק. המורה מציעה לילדים דף נייר (35*45 ס"מ) ואומרת שזו רצפת חדר הבובות, מבקשת לבנות אותה עם לבנים (קירות החדר), תוך השארת רווחים לחלון ולדלת. לאחר שהילדים עשו זאת, הוא מוציא סדין ומניח אותו ליד החדר הבנוי. אחר כך הוא מוציא צורות גיאומטריות ומציע לפרוס אותן על נייר, מרים רהיטים הדומים בצורתם לרהיטים (ריבוע הוא שרפרף, מלבן הוא מיטה וכו'). המורה בוחנת את התוכנית המתקבלת עם ילדים בגיל הגן ומבקשת לסדר עליה "רהיטים" בחדר מרופד בלבנים. בסיום העבודה הילדים משווים את התמונה למבנה.

"היחס בין גופים ודמויות גיאומטריים"

מטרת המשחק: ללמד ילדים לתאם תמונות של צורות גיאומטריות ופרטי בנייה של המעצב.

חומר: כרטיסים עם תמונה של צורות גיאומטריות, סט בנייה.

התקדמות המשחק. ילדים בגיל הגן מוזמנים לשקול תמונות של גופים גיאומטריים, ולאחר מכן את הצורות הגיאומטריות המוצגות להלן. המורה מבקש למצוא את פרטי הבניין המוצגים בכרטיס ולהראות את אותם צדדים שהם בצורת צורות גיאומטריות המוצגות מתחת לכרטיס.

המשימה הופכת קשה יותר אם הילדים מתבקשים לתאם צורות וגופים גיאומטריים מבלי להשתמש בפרטי בניין.

"הצבת פרטים"

מטרת המשחק: פיתוח חשיבה לוגית של ילדים בגיל הגן.

חומר: כרטיסי תכנית, פרטי בנייה.

התקדמות המשחק. לגיל הרך מקבלים שני כרטיסים: באחד, מגדלים שונים מוצגים בצורה של דיאגרמה, ומצד שני, פרטי בנייה שיש לבחור כדי לפתור בעיה זו. יַעַד

משימות: הנח את הפרטים בקו המתאר כך שהם יהיו במגע עם פני השטח של הסדין של אחד הפנים. בתהליך פתרון המשימה, המורה מפרטת באילו חלקים הילד משתמש, באיזה צבע, באיזו צורה של הקצוות של חלק מסוים, כמה קצוות יש לחלק, כמה חלקים הוכנסו להרכבת התמונה.

משחקים בונים לילדים בגילאי 5-7.

"בנה לפי דגם"

מטרת המשחק: ללמד ילדים לבנות מבנים לפי הדגם המוגמר.

חומר: דגמי תלת מימד, ערכת בנייה.

התקדמות המשחק. בנו מבנים פשוטים מחומר בניין והדביקו אותם בנייר או בד, תקבלו דגמים תלת מימדיים. יש רעיון כללי של העיצוב, אבל אתה צריך לנחש מאילו חלקים הוא מורכב. הזמינו את הילדים לבנות מבנים לפי מודלים אלו. (יְלָדִים קבוצת הכנהלבנות מבנים מורכבים יותר על פי המודלים התלת מימדיים הבלתי מחולקים.)

"צור תרשים"

מטרת המשחק: פיתוח חשיבה לוגית של ילדים בגיל הגן.

חומר: דמויות גיאומטריות מישוריות, טושים, גיליונות נייר, דיאגרמות קווי מתאר, ערכות בנייה.

התקדמות המשחק. הזמינו את הילדים לפרוס תמונות פשוטות שונות של מבנים (מבט חזיתי) על נייר מצורות גיאומטריות מקרטון חתוכות מראש, ואז הקיפו את כל הצורות בטושים - תקבלו דיאגרמות. ניתן להשתמש בהם ככלי עזר למידול מישורי (לילדי קבוצת המכינה מוצע ליצור דיאגרמות קווי מתאר, המתארות לא כל דמות גיאומטרית, אלא את קווי המתאר הכלליים של הדמויות המשולבות במודל.) לאחר מכן מוטלת על הילדים את המשימה לנתח דיאגרמות אלה, קונקרטיזציה שלהם (צביעה). סיבוך: מוצע לבנות מבנים לפי סכמות קווי מתאר.

"מודל סכמה"

מטרת המשחק: ללמד ילדים כיצד לדגמן לפי הסכימה.

חומר: כרטיסים המתארים צורות גיאומטריות ותכניות של מבנים, פרטי בנייה.

התקדמות המשחק. לילדים מוצעים שני כרטיסים: אחד מציג צורות גיאומטריות, השני מציג דיאגרמות של מבנים. המשימה ניתנת - לבחור את הדמויות הדרושות בהתאם לתכנית ולהתחיל לדגמן. המשימה יכולה להיות מסובכת על ידי הצעת פרטי בנייה במקום צורות גיאומטריות.

"טעויות בדפוס"

חומר: כרטיסים עם תמונה של צורות גיאומטריות.

התקדמות המשחק. הכרטיס מציג דוגמה של צורות גיאומטריות. ילדים מוזמנים לבחון אותו ולמצוא שגיאות המפרות את הסימטריה של התבנית. ואז הם שואלים שאלות: "מאילו צורות עשויה הדוגמה? כמה דמויות יש שורה עליונה, בתחתית, מעוינים, משולשים, ריבועים, אליפסות?

"לעשות ממקלות"

מטרת המשחק: להפעיל ילדים בציור צורות גיאומטריות מספירת מקלות.

חומר: מקלות ספירה.

התקדמות המשחק: ילדים בגיל הגן מאומנים בציור צורות גיאומטריות מספירת מקלות.

  1. "עשה דמות משלושה (ארבעה, חמישה, שישה) מקלות."
  2. "עשה שני משולשים שווים של חמישה מקלות."

3. "בנה שלושה ריבועים של עשרה מקלות (על ידי הצמדת דמות אחת לאחרת)."

"מצא את הטעות"

מטרת המשחק: פיתוח חשיבה לוגית של ילדים.

חומר: כרטיסים עם תמונה של צורות גיאומטריות.

התקדמות המשחק. לילדים מציעים כרטיס, הוא מציג צורות גיאומטריות, שבתוכו יש גוף גיאומטרי. יתרה מכך, אחד מהפנים של הגוף הגיאומטרי חייב להיות בצורת הדמות שעליה מצויר הגוף. אתה צריך למצוא שגיאה בתמונה.

"מה השתנה"

מטרת המשחק: פיתוח חשיבה לוגית של ילדים.

חומר: חלקי בניין.

התקדמות המשחק. פרטי בנייה ממוקמים מול הילד. הם מבקשים מכם לזכור כמה יש וכמה הם עולים. אחר כך הם מציעים להסתובב ולהסיר כל חלק (הגדר את החלקים במיקום אחר במישור השולחן, להחליף אותם, להוסיף חדשים). הגן מציין אז מה השתנה.

"מחליף מקומות"

מטרת המשחק: פיתוח זיכרון וחשיבה לוגית של ילדים.

חומר: גיליונות נייר, פרטי בנייה, טושים.

התקדמות המשחק. שניים משחקים. ילדים יושבים עם הגב אחד אל השני ומוצעים להם להניח פרטי בנייה קטנים על דף נייר, להצמיד זה לזה בצורה הדוקה כך שכל פרט יהיה במגע עם פני הדף של אחד הפנים, ולהקיף את דמות שהתקבלה עם טוש. לאחר מכן הסר את החלקים מהגיליון, החלף מקומות והתקן אותם מחדש על דף נייר בדיוק בתוך קו המתאר. המשימה קשה יותר, ככל שמוצעים יותר פרטים.

"רובוטים"

מטרת המשחק: פיתוח חשיבה לוגית של ילדים.

חומר: קלפים עם תמונה של רובוטים.

התקדמות המשחק. המפה מציגה רובוטים שהורכבו מחלקי בניין. הילדים מתבקשים לענות על שאלות.

  1. "כמה רובוטים מוצגים."
  2. "מצא שני רובוטים המורכבים מחלקים מאותה צורה."

3. "הראה לאיזה רובוט יש חלק שאין לאחרים."

4. "אילו רובוטים ניתן לבנות מחלקי בניין ואילו לא?"

"גזור וקפל"

חומר: נייר עבה, מספריים.

התקדמות המשחק. ילדים מתבקשים לחתוך נייר עבהכל דמות גיאומטרית, חתוך אותה למספר חלקים בגדלים שונים, ולאחר מכן קפל אותה שוב. לילדים ניתנת הזדמנות לבסס תבנית: ככל שמתקבלים יותר חלקים, קשה יותר לחבר את הדמות, אבל מצד שני, אפשר ליצור עוד תמונות חדשות. המשימה יכולה להיות מסובכת על ידי הזמנת החבר'ה להחליף דמויות חתוכות.

"דוּגמָנוּת"

מטרת המשחק: פיתוח דמיון וחשיבה לוגית של ילדים.

חומר: צורות גיאומטריות מישוריות, גיליונות נייר, עפרונות.

התקדמות המשחק. הזמינו את הילדים לדגמן באמצעות צורות גיאומטריות מנייר, מבנים שצוירו על ידם או שנעשו בטכניקת האפליקציה (ארמונות, קתדרלות). לאחר מכן צור סכמות והשתמש בהן כדי לבנות את האובייקטים הללו.

I. ערך המשחקים הבונים והקונסטרוקטיביים בפיתוח אישיותו של הילד

בנייה ומשחקים קונסטרוקטיביים הם פעילויות מעשיות שמטרתן להשיג מוצר ספציפי ומוכן מראש. בניית ילדים קשורה קשר הדוק למשחק ומהווה פעילות העונה על תחומי העניין של הילד.

בפדגוגיה לגיל הרך, עיצוב נחשב כאמצעי להתפתחות מקיפה של הילד.

א) התפתחות נפשית

יכולות חושיות מתפתחות. הם מתפתחים בצורה המוצלחת ביותר בפעילויות פרודוקטיביות, במיוחד בעיצוב. תוך כדי הבנייה, הילד לומד להבחין בתכונות החיצוניות של חפץ, מדגם (צורה, גודל, מבנה וכו'); הוא גם מפתח קוגניטיבי ו פעולות מעשיות. בבנייה, הילד, בנוסף לתפיסה החזותית של איכות האובייקט, למעשה מפרק את המדגם לפרטים, ואז מרכיב אותם למודל (לפיכך, בפעולה, הוא מבצע גם ניתוח וגם סינתזה). כך נוצרת היכולת להשוות, לבצע ניתוח חזותי, לכלול תהליכי חשיבה בתהליך התפיסה.
במשחקים עם חומר בנייןילדים מפתחים עניין בטכנולוגיה, מפתחים התבוננות; לרכוש ידע בעל אופי טכני, להכיר את המאפיינים של גופים גיאומטריים.

ב) חינוך עבודה

משחקי חומרי בניין קרובים במיוחד פעילות עבודה. הם מגדלים בילדים תכונות כאלה שמכינות אותם ישירות לעבודה: היכולת להגדיר מטרה; לתכנן את עבודתם, לבחור את החומר הדרוש, להעריך באופן ביקורתי את תוצאות עבודתם ואת עבודת חבריהם, לגשת באופן יצירתי ליישום המטרה. בתהליך הבנייה מתפתחת חריצות, עצמאות, יוזמה ויחס אחראי לעבודה. בעת ארגון וניהול משחקים בגן, יש הזדמנויות נהדרות לחינוך המיומנויות הראשוניות של עבודה ידידותית בצוות.

ג) פיתוח דיבור

במשחקים עם חומרי בניין, תפקיד גדול שייך לפעילות היד הקשורה לעבודה הפעילה של התודעה. הפיזיולוגיה המטריאליסטית מייחסת חשיבות רבה ליד כאיבר מגע עדין, המשלים את מכלול התחושות והופך את רעיון החפצים לשלם יותר, עמוק יותר. הודות לפעילות המשותפת של מכשירי היד, המוח והדיבור, לאדם יש הזדמנות להשפיע עולם חיצוני, לדעת את חוקי התפתחותו. בתנאים גן ילדיםבניית משחקים תורמים לשיפור הדיבור אצל ילדים: הם חולקים את הרעיונות שלהם, מסבירים את מעשיהם, מציעים החלטה מסוימת. אוצר המילים הולך ומתרחב.

ד) חינוך גופני

משחקי בנייה הם גם בעלי ערך מכיוון שהם מביאים עונג רגשי רב לילדים. במהלך המשחק, הילדים מתגלמים בגיבורים האהובים עליהם: או שזה טייס שבונה לעצמו מטוס; או הקפטן, דן בלהט עם מלחים שלו בפרטי ספינת קיטור בבנייה, שעליה מוצע הפלגה ארוכה.
פעילות גופנית מתמדת במגוון רחב של תנועות, המלווה בעלייה רגשית, תורמת לכך שהתנועות הללו הופכות למהירות, מיומנות, נתונות בקלות לשליטת העין. העבודה המתואמת של שרירים בודדים משתפרת, במיוחד המכופפים והמרחיבים.

ה) חינוך אסתטי

לבניית כל מבנים מחומר בניין, יש צורך להכיר לילדים את התמונה האמיתית שלהם. זה דורש טיולים ואיורים המתארים כל מבנים ומבנים. בעזרתם, לילדים יש הזדמנות לפתח טעם אמנותי, לגרום להנאה אסתטית כאשר מסתכלים על מבנים יפים, ליצור את היכולת להעריך את מה שנוצר על ידי עבודה יצירתית של אנשים, לאהוב את העושר הארכיטקטוני של עירם, ארצם, כדי להגן עליהם. בנוסף, ילדים מפתחים הבנה לגבי ההתאמה של פתרונות אדריכליים.

ו) חינוך מוסרי

החינוך המוסרי מתרחש באינטראקציה הדוקה עם החינוך הנפשי, ובתהליך יחיד זה נפתרת בעיית ההתפתחות הכוללת וההתפתחות ההרמונית של הילד.

לעיצוב יש תפקיד חשוב בכך. זה תורם ליצירת תכונות יקרות ערך כמו עצמאות, יוזמה, ארגון ואחריות בביצוע משימה. בשיעורי העיצוב ובמשחק גדלים ילדים עם רצון, איפוק, יכולת הקשבה להסברי המורה ועבודה בהתאם להנחיותיו, כדי להתגבר על קשיים בהשגת המטרה.

ז) הכנת ילדים לבית הספר

הוראה תכליתית ושיטתית של ילדים לעצב משחקת תפקיד גדול בהכנת הילדים לבית הספר. היא תורמת לגיבוש יכולת הלמידה, מגלה להם שעיקר המשמעות של הפעילות היא לא רק בהשגת תוצאות, אלא גם ברכישת ידע ומיומנויות. מניע קוגניטיבי כזה גורם לשינויים משמעותיים בתהליכים נפשיים. שינויים אלו מורכבים בעיקר מהיכולת לשלוט באופן שרירותי בתהליכים הקוגניטיביים של האדם (לכוון אותם לפתרון בעיות חינוכיות), להגיע לרמה מסוימת של התפתחות של פעולות נפשיות, וביכולת לבצע באופן שיטתי את העבודה הנפשית הדרושה להטמעה מודעת של ידע. .

II. תכונות ומבנה

V גןילדים מלמדים לעצב מחומרי בניין משחקים, מנייר, קרטון רך, חומר טבעי.

א) בנייה מחומרי בניין

ילדים מגיל צעיר מוצגים ל-11 לבנים, ואז בהדרגה החומר מגוון. מתוך הפרטים של החומר הזה, ילדים מציגים חפצים מוכרים בבניינים שלהם.

ב) בנייה מנייר וחומרים נוספים

בנייה מסוג זה נלמדת בקבוצות הביניים, הבכירות והמכינות. בנו צעצוע תלת מימדי מנייר או קרטון דק. סוג בנייה זה כולל צעצועי יצירה באמצעות מגוון קופסאות, סלילים, פקקים, חתיכות קצף, סלעי אונה וכו'. כל זה הרבה יותר מסובך מבניית מבנים מטפסים מוכנים נפרדים לפי שיטת ההידור שלהם.

ג) בנייה מחומר טבעי

התחיל מ קבוצת הביניים, פירות ערמונים, אצטרובלים, אצטרובלים, קונכיות אלמון, קליפות עץ, ענפים, קשרים, קש, בלוטים וכו' משמשים לעיצוב. הייחודיות של הכנת צעצועים מחומר טבעי היא שהצורה הטבעית שלו משמשת.

האיכות וכושר ההבעה של הצעצוע מושגת על ידי היכולת להבחין בחומר זה בדמיון עם אובייקטים של מציאות או תמונות מהאגדות ולהעצים את הדמיון הזה עם עיבוד נוסף.

תכונה של משחקי בנייה ובנייה היא המשחק עם חומר טבעי. לאחר שבקושי למד ללכת, התינוק מושיט יד לאת, שואף, מחפש לחפור שלג, חול, אוהב לשחק במים. אך ללא הכשרה מיוחדת, המשחקים הללו הם בעלי תוכן מועט ומונוטוני – גם משחקים עם חומר טבעי וגם משחקים עם חומרי בניין דורשים הכשרה מיוחדת.

התוכנית ללמד ילדים לעצב קובעת את המשימות הבאות:

- ללמד ילדים את הטכניקות של עיצוב בניין;
- להרחיב רעיונות על המבנים והמבנים של הסביבה, ללמד אותם לראות את תכונות העיצוב שלהם, לשחזר אותם בבנייני משחק;
- לעודד ילדים בכל קבוצות הגיל להשתמש במשחק במיומנויות ובמיומנויות העיצוב שנרכשו במהלך האימון;
- ללמד ילדים לבצע קונסטרוקציות באופן קולקטיבי, תוך התחשבות בדעותיהם של חברים בעבודה. ללמד לתאר את דעתך, להניע את כדאיותה;
- ללמד לעבוד בצורה מאורגנת, בהתאם לסדר השימוש בחומר;
- לפתח את היכולת לעבוד בצורה מכוונת, לחשוב מראש על הפעולות שלך (לחשוב על הצורות היסודיות של העבודה קדימה).

כדי ללמד ילדים לעצב מחומר בניין, המורה משתמש במגוון טכניקות:

- בניית המבנה על ידי המחנך, הצגת כל טכניקות העיצוב והסבר הפעולות;
- מראה מדגם של הבניין המוגמר;
- השימוש בבניין מוגמר כדוגמה המראה כיצד ניתן לתאר חפץ כזה או אחר בחומר בניין;
- תצוגה של טכניקות עיצוב אישיות;
- הצעת דגימה מהבניין, שהושלמה חלקית על ידי המחנכת, מושלמת על ידי ילדיה בעצמם;
- הודעה בנושא אתר הבנייה המציינת את התנאים שילדים צריכים לעמוד בהם;
- בניית מבנים על ידי ילדים לפי התכנון שלהם.

קבע רצף ישיר ביישום שיטות הכשרת בנייה. השימוש בטכניקה זו או אחרת תלוי במורכבות הבנייה, בשיטת חיבור חלקים.

סוג זה של משחק נחקר ביסודיות בפדגוגיה ביתית לגיל הרך (V.G. Nechaeva, Z.V. Lishtvan, A.N. Davidchuk, L.A. Paramonova). משחקים עם חומרי בנייה (כמו גם תיאטרליים, דידקטיים, ניידים) יכולים להיות מסווגים כאבן דרך (לפי הגדרת A.N. Leontiev), שבאמצעותם הילד מפתח מיומנויות, תכונות ותכונות אישיות המכינות את המעבר שלו לסוג חדש של פעילות. התוכן של משחקים עם חומרי בניין הוא יצירה, שחזור המציאות הסובבת בעזרת חומרים שונים.

נבדלים בין הסוגים הבאים של חומרי בניין:

- נוצר במיוחד (רצפה, חומרי בניין שולחניים, סטים כגון "אדריכל צעיר", "טירה עתיקה", מעצבים);
- עזר (לוחות, קופסאות, קופסאות);
- טבעי (חול, שלג, חימר, אבנים).

משחקים עם חומרי בניין משויכים לסוגים אחרים של משחקים (משחק תפקידים, תיאטרלי, נייד, דידקטי). הצורך ליצור בניין, למשל, במה להופעה, רקטה לטיסה לחלל, חדר לבובה, מתעורר בתהליך של מימוש רעיון המשחק, יצירת תמונת משחק. בבנייה כזו יכול להיות אופי מותנה (כיסא גבוה אחרי כיסא מוגבה - רכבת) או לציית לתכליתו המעשית (התלות של עיצוב הבמה בז'אנר האמנות, בגודל ה"אמנים").

לעתים קרובות הילד מוקסם מתהליך היצירה, העיצוב. המשחק הוא בבניית המבנה, ייצור הצעצוע: הילדים מסכימים מה יבנו, באילו דרכים, ומחלקים תפקידים.

הנוכחות של תוכנית משחק, הפיתוח החופשי שלה, השונות של פתרון משימה יצירתית, העניין של הילדים בתהליך הפעילות - כל זה קובע את האופי היצירתי של משחקים עם חומרי בניין. יש צורך להוסיף את עבודת הדמיון הטמונה במשחקים אלו. המשחקים עצמם מכילים תמריצים המעודדים את הילד לדמיין, לפנטז, מה שהוכח במחקרים של נ.נ. פודיאקובה, ל.א. פרמונובה ואחרים...

IV. מקוריות ניהול בניית משחקים לילדים מקבוצות גיל שונות

ההשפעה החינוכית וההתפתחותית של בניית משחקים מושגת רק כאשר הנחיית ההוראה התכליתית של המחנך משולבת בצורה נכונה עם יוזמה ופעילות של ילדים.

במקרה זה, המחנך מבצע את המשימות הבאות:

- הרחבת רעיונותיהם של ילדים והפניית תשומת לבם והפניית תשומת לבם לעבודת הבנאים, הציוד בו הם משתמשים;
- שיטות הוראה של בניה, חינוך ופיתוח עצמאות ופעילות חשיבה, יכולות בונה ויצירתיות;
- היווצרות של חריצות, פיתוח מערכת היחסים הנכונה של ילדים, איחודם לצוות ידידותי.

קבוצת צעירים ראשונה

תכנית החינוך בגן לקבוצות צעירות מספקת בניית משחקים בצעצועים, חוגים עם חומרי בניין, בהם נלמדות הפעולות הדרושות, גיבוש מיומנויות פשוטות, אך ברורות ועמידות. ילדים מתוודעים לחומר הבנייה, צורתם, גודלם, מיקומם השונה במישור השולחן (שכיבה, עומדת); הם מלמדים להניח אחד על השני, להניח את הלבנים אופקית (רכבת, מסילה); יוצרים את התקרות הפשוטות ביותר (שערים, בית). המורה מוצא קווי דמיון בין מבנים וחפצים מוכרים בחיים שמסביב.

קבוצת צעירים שנייה

הם מלמדים לא רק להבחין בין פרטי הבניין העיקריים (קוביה, לבנה, צלחת), אלא גם לתת להם שם, כמו גם לסדר את הלבנים במרחק שווה זו מזו במעגל, במרובע (גדר, גדר). ), הנחתם על מישור קטן יותר.
כבר בגיל זה מתחילים ללמד ילדים בדיקה מכוונת של חפצים ומבנים.
המדריך של המחנך הוא ליצור סביבת משחק - בחירת חומר הבנייה.

קבוצת הביניים

תכנית הלימודים בגן כוללת פיתוח עתידיעניין הילדים בבניית משחקים, שימוש במבנים שנוצרו במשחקי תפקידים, חינוך ליכולת לבנות לא רק על פי המודל המוצע, אלא גם על פי הנושא המתווה בפני עצמו, מלמד שיטות עבודה מורכבות יותר.
בהנחיית מורה, ילדים בגילאי 4-5 מסוגלים לשקף רשמים מהסביבה במשחק בנייה. ניתן להם מגוון חומרים (חומר בנייה; קונסטרוקטור; פיסות דיקט, קרטון, חומר לקישוט מבנים).
המורה בטיולים, טיולים ממוקדים מפנה את תשומת לבם של הילדים למבנים, גשרים, תחבורה, רחובות, גדרות וכו', מלמד אותם לראות את היופי שבמבנים, להבחין לא רק במשותף, אלא גם בשונה, להדגיש את הפרט. חלקים. כך, בתהליך של בימוי משחקי בנייה, ילדים בגיל זה מרחיבים את רעיונותיהם לגבי הסביבה, בה הם משתמשים במשחק.

קבוצה בכירה

תכנית החינוך בגן מאפשרת ללמד ילדים תכנון מקדים של משחקי בנייה קיבוציים, קביעת מטרת המשחק, קביעת משתתפים בהסכם מקדים, שימוש במיומנויות בנייה בונה לא רק על פי מודל ויזואלי, אלא גם על פי שרטוטים, צילומים של מבנים שונים.
ניהול המשחקים של ילדים גדולים יותר מכוון במידה רבה יותר לשילוב של פעילות אינטלקטואלית ומעשית. המורה מלמד אותם לחשוב על פעולות המשחק הקרובות, להשוות אחד לשני, מפתח כושר המצאה, מעודד השערות ומעודד אותם ליישם את ההחלטה בפועל.
לגיל הרך, מומלצים מגוון חומרי בנייה. יש להראות להם כיצד להשתמש באחד או אחר מהם, כיצד לחבר את חלקיו, בלוקים, כיצד להפוך בניינים לניידים, עמידים, יפים.
ניהול נכון של המשחק והשתתפותם הפעילה של כל הילדים בו קובעים את שביעות רצונם ממנו, את התעניינותם בו, ובכך את משכו.

קבוצת הכנה

משחקי בנייה בקבוצת ההכנה מתאפיינים ברעיונות מגוונים יותר, ככל שהילדים מכירים יותר את תופעות החיים סביבם, עם טכניקות בנייה בטיולים מיוחדים, בצפייה בסרטים, באמצעות ספרים.
במשחקים, לעתים קרובות הם מחקים את פעילויות הבנייה של מבוגרים.
האינטרסים של ילדי המכינה, היכולות שלהם תובעים דרישות גדולות מניהול משחקי בנייה.
על המורה להיות בעל הידע הדרוש, לגלות עניין בטכנולוגיה, המצאה. מתוך מגוון רחב של מבנים, מבנים, סוגי בנייה, הוא בוחר מעט שעומד לרשות הילדים ובעל השפעה חינוכית וחינוכית.

בהוראת עיצוב יש חשיבות רבה לתרגום תמונה מישורית (צילום, שרטוט) למבנה תלת מימדי המציב דרישות משמעותיות מהילד ותורם לפיתוח פעילות אנליטית. המורה מלמד לנתח את תוצאות המשחק. זה ממשמע את המוח, מלמד ילדים לקשר את המטרה ואת תהליך הבנייה עם התוצאה.

סִפְרוּת:

1. S.A. קוזלובה, ת.א. קוליקובה"פדגוגיה לגיל הרך"; מ' 1998
2. V.N. לויצקאיה"משחקי יצירה לגיל הרך"; מ' 1957
3. Z.V. לשטבן"משחקים ופעילויות בחומרי בניין בגן"; מ' 1958
4. Z.V. לשטבן"משחקים ופעילויות בחומרי בניין בגן"; מ' 1966
5. נ.פ. Sakulina, T.S. קומרובה"שיטות הוראת פעילות חזותית ועיצוב": מ' 1979.
6. Z.V. לשטבן"לְעַצֵב"; מ' 1981

משחק בנייה לגיל הרך


תיאור החומר:משחק זה מיועד לילדים בגיל הגן. ילדים לומדים לשתף פעולה בתהליך של פעילות בונה קולקטיבית. הם צוברים ידע נוסף על תשתיות העיר והאזור הכפרי. מבוסס על התוכנית של נ.מ. קרילובה "גן ילדים - בית השמחה".

משחק בנייה: עיר וכפר.

יַעַד:
קידום שיפור המיומנויות בפעילויות בונות.
משימות:
לתרום לגיבוש הערכה עצמית של התוצאה הסופית,
לתרום ליצירת אווירה רגשית חיובית,
לקדם פיתוח של דיבור קוהרנטי,
ליצור את היכולת לבצע בנייה ברצף מסוים, תוך התחשבות בתכנית-תכנית
לטפח מערכות יחסים קולקטיביות בתהליך של פעילות יצירתית בונה.
להשרות רגשות פטריוטיים, לגבש את הידע של הילדים על סמלי המדינה;
ציוד: תוכניות בנייה, תכונות עיצוב, קונסטרוקטור.
עבודה מקדימה: פרטנית, תת-קבוצה, עבודה פרונטלית על תכנון מבנים שונים, בניית עיר, כפר; היכרות עם מושגים מתמטיים בסיסיים.
מקורות: תוכנית וטכנולוגיה "גן - בית השמחה" נ"מ קרילובה.

התקדמות השיעור

ב: בוא נגיד שלום
משחק ריקוד עגול "סירה צפה על הנהר" (עבודה משלו)

סירה צפה על הנהר
ואנחנו הולכים יד ביד (ללכת במעגל)
והנהרות הם נחל כחול (גלים מראים)
ויש גשר מעבר לנהר (שלבו ידיים, המרפקים גבוהים יותר)
ומאחורי הגשר יש בתים (ידיים מעל הראש שלך)
ובבתים האלה הילדים ישנים (כפות הידיים מתחת ללחי)
בקרוב השמש תזרח (ידיים למעלה, למתוח)
התרנגול ישיר שיר "קו-קה-נהר"
וכל הילדים יעמדו כאן (לכו במעגל)
ויחד הם ירוצו לגן (רוץ)
- כולם... רצו לגן!?!?

מוֹטִיבָצִיָה.
ש: מה שמות הילדים שמגיעים לגן? (ילדים בגיל הגן)
ש: איך יקראו לך כשתלך לבית הספר? (תלמידים)
ו.: יש סוג כזה של עבודה - בנייה. אנשים מאיזה מקצועות נקראים בונים? (שקוראים לו).
ו.: ויש לנו חומר בניין... האם אנחנו יכולים להיות בונים?! (פחית)
מה חשבת? אז מה קורה, כל בנאי, איפה שהוא רוצה, הוא בונה שם?! (לא, לפי כוונת האדריכל).
ש: איפה אתה רוצה לבנות? איזה חומר...?
ש: אבל לפני שהבונים מתחילים לעבוד, מה האדריכל צריך לעשות? (בחר מיקום). אז, הבכיר בבנייה יהיה האדריכל?!
ו': נכון שתוצאות העבודה שלך... וגשרים, ובתים, וכבישים, ומפעלים ומפעלים יועילו לאנשים ויהיו להם נוחים, הם צריכים אדריכל..., הוא הוגה עיר או כפר ...). ו.: ובכן, כדי לחלק את כל המבנים, המבנים, האדריכל צריך לצייר הכל על הלוח.
ש: אז אתמול היינו מי? (אדריכלים). למה אתה כל כך בטוח? (מכיוון שהם תכננו בנייה של עיר וכפר, הם שרטו תוכנית פיתוח)
ש: מה אנחנו חושבים היום? (בנה עיר וכפר). אז מי תהיי? (בונים)
ש: אילו מקצועות של בונים יהיו לנו? (בוני גשרים, בוני בניינים רבי קומות, בוני בתים... וצריך גם לבנות תחנה... ובניין המנהלה... נבנה כפר..
ו.: ואתה יכול לבנות אותו בצורה כזו שיהיה נוח לכולם לחיות, כך שהבניינים יהיו חזקים, חמים, שיהיה נוח... (כן).
ש: האם אתה יכול לבנות עיר כזו?! (פחית).
ו.: כנראה, אנחנו צריכים לחשוב לא רק על כמה יפה יהיו העיר והכפר, אלא גם איפה נמקם אותם.?! על פני השטח שלנו, נוח לבנייה, במישור, נהר זורם בקרבת מקום ... מימי קדם הופיעו יישובים על גדות הנהרות ...
ו.: אתה יכול לבנות לפי תוכנית, כמו, למשל, סנט פטרבורג נבנתה... או שאתה יכול לבנות אותה כמו שמוסקבה נבנתה... אחרי הכל, היא לא נבנתה מיד, אלא בהדרגה.. סביב הקרמלין.
ש: איך אתה ואני החלטנו לבנות? (לפי התוכנית).
ו.: בעיר שלנו יש כיכר מרכזית, הרחוב הראשי יוצא ממנה. יש כאן תחנת רכבת.
ו.: אתם אדריכלים ובונים, יש לכם פרויקטים בודדים, אנא בחרו.
(ילדים מראים את אובייקט הבנייה בתרשים ולוקחים את המקום הדרוש).
ו': אנחנו מתחילים את בניית העיר והכפר לפי תוכנית הפיתוח שלנו.
פעילות.
כיתה. נבנה.
ש: זמן הבנייה נגמר. בואו נדון בהתפתחות העיר והכפר? בטח תסכימו שטוב שהעיר והכפר יהיו יפים, נוחים וכמובן שהבניינים יהיו עמידים? (כן)
בזמן שהילדים מתקרבים למורה, אתה יכול להציע לשחק במשחק, למשל, "ענן אשם"
כולם התאספו להעריך.
ש: באיזו מדינה אנחנו חיים? (רוּסִיָה)
ש: איך קוראים לאלה שחיים ברוסיה? (רוסים)
ש: באיזו עיר אנחנו גרים? (קמרובו)
ש: איך קוראים לעיר שבנית? (הצע שמות)
ש: באיזו מדינה העיר שבנית בה? (ברוסיה)
ש: סליחה, אבל איך להגדיר את זה? (יש דגל על ​​הבניין הראשי של העיר)
ש: מה עוד יכולים להיות סמלים של המדינה? (סמל, המנון)
מונוג
ש: האם נוח לתושבים בעיר שלך לחיות? למה? (להסביר).
ו.: טוב, אז התושבים שלך רק נחים, אבל אין להם איפה לעבוד?!
כולם מובטלים? (במפעל)
ו.: ובכן, אם יש מפעל, אז, כנראה, מישהו עובד במפעל, מה שאומר שיש תוצאה של עבודה?! (הם יתחילו לפנטז על מה שהם ייצרו במפעל, למשל, מפעל לעיבוד עץ)
ש: מאיפה מגיעים חומרי הגלם לצמח? (הצג בתי כפר)
ש: לאן נשלחים המוצרים ולמי?! (לצרכנים, לכפרים ולערים)
ש.: מה צריך לשלוח..., באיזה אמצעי תחבורה...? ברכב, אפשר כמובן בתחבורה בנהר, או ברכבת, או במטוס?! (חושב)
ש: יש לך מרינה? (לא, אבל אתה יכול לבנות).
אז בואו נכלול בתוכנית הפיתוח העתידי שלנו בניית רציף וספינות סוחר.
ש: האם יש שדה תעופה? (בפעם הבאה שהאדריכל צריך להוסיף את זה לתכנית הבנייה).
ו.: היה לך הכל בחנויות... גם ירקות וגם פירות? (כן).
ו.: והם עדיין בחנות...ולא נגמרים?! (הם מועברים).
V: מאיפה? (הצג בתי כפר)
ש: ומה אפשר לשלוח מהעיר שלך לכפר?
(מאפים מוכנים, שימורים, בגדים...).
V: כל הכבוד! אתם בונים אמיתיים!

סֶפּטֶמבֶּר.

1. להכיר לילדים את תחום הבנייה והמשחקים הקונסטרוקטיביים בקבוצה ובאתר.
מבנה: המסלולים ארוכים וקצרים.
2. הציגו את תכונות החול (יבש, רטוב).
3. הציגו את תכונות המים (מים יכולים לעלות על גדותיו, לבעבע, למלמל, להיות קלים, שקופים או עכורים).

1. הציגו לילדים צעצועים חדשים, הסתכלו בספרים, ציורים, בנו עם המורה: מסילת רכבת, גדרות לבעלי חיים, גדרות.
2. דוגמנות מחול גולמי באמצעות תבניות.
3. משחקים עם מים (עירוי מים).

1. בניית גדרות סוגים שונים, שערים, פריסת דוגמאות ושבילים מלבנים צבעוניות.
2. המשיכו להכיר לילדים את תכונות החול (לעבור במשפך, למלא אותם בצנצנות, בועות).
3. משחקים עם מים (תחושות טעם).

1. היכרות עם סט חדש של חומרי בניין.
2.בנה גדר עבור בובות קינון.
3. משחקים במים (חלק מהפריטים נשטפים, לאחרים מותר לשחות, אחרים מוזגים מים ושופכים החוצה).

1. התבוננות בתהליך הכנת גושי קרח צבעוניים, עבודת ילדי הקבוצה הבוגרת בבניית מבנים משלג.
2. מקשטים אותם בגושי קרח צבעוניים.
3. התחשבות בשקופית באתר.
4.בנה מגלשות עם סולמות לבובות.

1. בניית כבישים וגשרים (לפי הדגם), מטוסים, מכוניות. 2. בניית מגלשה לבובות משלג.
3. משחקים עם מים (מים מנוזל יכולים להפוך למוצקים ולהיפך).

1. בניית כבישים, גשרים, תחבורה.
2. המשיכו להכיר לילדים את תכונות המים (חמים, קרים). 3. התבוננות במה שקורה לחפצים (בד, נייר).

1. בניית רהיטים לבובות.
2. משחקים עם מים.
3. ייצור מבנים מחול.

1. בחינת תוכניות בנייה.
2. בניית בתים עם עיטורי סלון.
3. הכנת פינוקים לבובות מחול, לקשט אותן.
4. רחצה של בובות, כיבס בגדים, משחק במים.

לילדי הקבוצה האמצעית

סֶפּטֶמבֶּר.

  1. הציגו לילדים את "הסדנה" בקבוצה.
  2. בנה על פי הרעיון של "בניינים לצעצועים".
  3. משחקי חול באתר: "גבעה", דוגמנות עם תבניות.
  4. בנייה מחומר טבעי "פרחים מקונכיות".
  1. להכיר לילדים סוגים שונים של קונסטרוקטורים (פלסטיק, עץ), עם צעצועים למשחק.
  2. להכיר לילדים תחליפים גרפיים לחפצים, ללמד איך לעשות ו"לקרוא" ציורים. משחק "מה זה?".
  3. למד לשנות קומפוזיציה לפי ממדים. משחקי חול.

1. הציגו לילדים ייצוג גרפי של הנושא, עם תוכנית ניתוח לבניית מכוניות, בתים "רחוב העיר".
2. משחקים עם קונסטרוקטור פלסטיק כמו "לגו".
3. בניית מגלשות וסולמות משלג.

  1. בניית ספינה, גשרים, שימוש בתרשימים, שרטוטים.
  2. משחקים עם פסיפס, מעצב פלסטיק.
  3. בניית העיר, מבוכים של שלג.
  1. המשך ללמוד כיצד להשתמש בתוכניות בבניית הבניינים "גדרות", "מוסך", "תחבורה".
  2. משחקים עם מעצב קטן בעיצובו.
  1. "בתים שונים" למד לקשט את החזית עם קיר דקורטיבי.
  2. בניית מבצר משלג, לקשט אותו עם גושי קרח צבעוניים, פיתוחים.
  3. הכנת צעצועים מחומר טבעי לפי עיצוב.
  1. בניית "קטר עם קרונות", "צמח" באופן קולקטיבי (על פי התוכניות).
  2. משחקים עם פסיפסים, בנאים לפי עיצוב.
  3. בניית נייר "מכונית", "בית".
  1. מבני ילדים לפי תכנית "עיר ילדים" (עם שרטוט תרשים).
  2. בניית נייר "ספר", "אקורדיון" וכו'.
  1. הכנת עבודות נייר כמו "אוריגמי".
  2. ייצור צעצועים של בעלי חיים, ציפורים מחומר טבעי.
  3. משחקי חול "חדר בובות".

לילדי הקבוצה המבוגרת

סֶפּטֶמבֶּר.

"עיר האדונים".
1. המשך ללמד את הילדים להבחין ולשמם את פרטי הבניין, לשנות באופן עצמאי מבנים, בהתאם למטרה.
2. השמעת הסצנה "איכשהו הקוביה נכנסה ליער" (L. Kutsakova).
3. המשך ללמד כיצד לבנות מבנים מחול.

"ריהוט לגמדים".
1. למדו לבנות רהיטים, לגבש ידע על החלקים והפרטים העיקריים של הרהיטים.
2. לגבש ידע ומיומנויות להחלפת פרטי בנייה בתמונות גרפיות מישוריות שלהם.
3. בנייה מחומר טבעי בנושא: "גמדים" באמצעות סכמות (למשחק עם בניינים).

תחנות, מטרו.
1. בניית מבנים יסודיים לפי השרטוט המוגמר. למד לקרוא ציורים, לזהות את אותם הפרטים בתמונות הקרנה שונות. התעמלות בבחירה עצמית של חלקים, לבנות יחד עם שותפים.
2. "מבצרי שלג". למד כיצד לבנות מבנים משלג. לגבש את היכולת לתכנן פעילויות לשרטוט תרשים ושחזורו בבניין.

"בתים לאורחים מכוכב אחר".

1. לגבש את היכולת לשקף בקונסטרוקציה את היחס בין מטרת החפץ לתכונות המבנה. למד לבנות חפצים עם שטח פנימי פנוי.
2. עיצוב בתי נייר. למד לקפל נייר, להחליק קווי קיפול, לגזור לפי הדוגמה.
3. למדו לבנות מבנים משלג (מגלשות, סולמות).

"בתים רב קומות".
1. ללמד ילדים לנווט בתמונות סכמטיות מישוריות ויכולת העברת מאפיינים מבניים בבנייה, להשלים את התכנון בבניית סולם ותוספות נוספות.
2. עיצוב בתי נייר. ללמד מלאכת נייר פשוטה, ללמוד איך לעשות קיפולים, חיתוכים (טריז).
3. בנייני שלג. לגבש את היכולת לבנות מבנים משלג למשחקים.

"תיאטראות", "ארמונות מהאגדות".
1. לעורר חיפוש עצמאי על ידי ילדים פתרון קונסטרוקטיבימבנים לדמויות של אגדות. לגבש את היכולת להשתמש בדוגמנות גרפית בתהליך פיתוח קונספט עיצובי.
2. למד כיצד ליצור דמויות מהאגדות מנייר.
3. למד כיצד ליצור דמויות מהאגדות, חיות משלג, כדי להפעיל פעילות מוטורית באמצעות דיאגרמות, ציורים.

"משאיות".
1. למדו לבסס את התלות של המכונה בה מטרה פונקציונלית. לגבש את היכולת לשרטט מודל גרפי, את היכולת לבתר תכנית כלליתלחלקים.
2. למד כיצד לעצב עצי נייר (פיתול, הדבקה, חיתוך).
3. עיצוב מ חלקי מתכת(עגלה, משאית), למד לנתח דיאגרמות, לחבר חלקים.

"מכונות מלחמה".

1. למד ליצור עיצובי מכונות על פי סכימה עצמאית שהורכבה והשלמה, למד להבחין בין חלקים פונקציונליים נפוצים בקבוצת אובייקטים.
2. בנייה מסוגים שונים של קונסטרוקטורים. למד כיצד לחבר חלקים דרכים שונות, למד לבנות לפי התוכנית.

"הובלת נוסעים".

1. המשך ללמד הידור ושימוש בייצוגים סכמטיים של אובייקטים בהקרנות מישוריות שונות בתהליך התכנון. כדי לקדם את הרצון לבצע תוספות לערכת הנושא, המתארת ​​את התכונות של מדגם מסוים.
2. עיצוב לפי עיצוב מנייר, פסולת חומר.

לילדי קבוצת המכינה

סֶפּטֶמבֶּר.

1. "השכונה שלנו". (בעיצוב)
בניית מבנים מחול. המשך ללמוד כיצד לבנות מבנים שונים מחומרי בניין. לפתח את היכולת לחשוב על ייעודו ומבנהו של בניין עתידי, ללמוד להשתמש בסקיצות גרפיות של בניין (גן ילדים, חנות, בית ספר).

1. "ארמון הפיות".
המשך ללמוד כיצד לבנות יחד, באמצעות סקיצה גרפית.
2. "בעלי חיים".
בנייה מחומר טבעי (באמצעות דיאגרמות).

1. "תחבורה".
לגבש את היכולת לנתח אובייקט, הדגשת החלקים הפונקציונליים העיקריים והתכונות המבניות בו, ללמוד לזהות את סוג תמונת ההקרנה של אובייקט בציורים.
2. למד לבנות חפצים לפי הרעיון שלך הן של המטרה והן של המבנה.

1. "תחבורה נהדרת".
לפתח את היכולת של ילדים ליצור קונספט עיצובי משלהם בנושא המוצע, תוך שימוש בשרטוט סכמטי של הבניין.
2. "בנייה משלג".
ללמד בניית מבנים משלג על פי השרטוט המשורטט ("רכבת שלג", "אירוסלד", "מגפיים-הלכונים").
3. עיצוב מנייר ("שטיח מעופף" – אריגה).

1. "עיר הירח".
לפתח את היכולת לתכנן מבנים יוצאי דופן, להשתמש בשרטוט של שרטוט בניין.
2. "עיצוב "רובר ירחי" מ קונסטרוקטור מתכת(באמצעות סכימה).
3. "חייזרים".
בנייה מפסולת מנייר של צעצועים של בנייה רגילה.

1. "טירות עתיקות".
המשך להכיר לילדים את העיצובים של טירות ומנזרים עתיקים, ללמד אותם לנתח את התמונה הגרפית של הבניין, לדון עם הילדים על מטרתן של טירות, מגדלים, כניסות; ללמוד לתכנן את פעולותיהם, לפעול ביחד. המשך להציג את מרכיבי האדריכלות.
2. עיצוב טירות משלג ונייר (על פי התכנית).

1. "עיר עתיקה".
המשך להכיר לילדים את מרכיבי האדריכלות. לפתח את היכולת לנתח את ערכת העיצוב של בניין גותי, ללמוד לבנות מבנים שונים: קתדרלות, בנייני מגורים, מגדלי עיר, להשתמש בעיטורים אדריכליים שונים (פסלים, מגדלים, קישוטים) במהלך הבנייה; לפתח את היכולת של ילדים להשתתף בתכנון מהלך הבניינים, לנתח את תוכניות הבניינים.
2. "עיר".
בניית נייר. ללמד עיצוב מבנים מנייר, עיצוב מבנה מבנאי פלסטיק ומתכת.

אפריל מאי.

1. עיצוב לפי עיצוב חומרים שונים. ללמד בחירה עצמאית של פרטים, פיתוח רעיון-דימוי של עיצוב אובייקט, יצירת דיאגרמות, יצירת מבנים.
2. לפתח עניין במבנים אדריכליים. ללמד ניתוח איורים והגדרת סגנון אדריכלי.
3. בניית חול לפי עיצוב.

אלה ברסנבה

יַעַד: איחוד מיומנויות נרכשות בְּנִיָה, בילדים בָּכִירגיל הגן.

משימות: 1. המשיכו ללמוד לבנות הבנייניםמחלקים של צבעים וצורות שונות, השתמש בטכניקה אָנוּ: מצורף, צירוף פרטים; למקם חלקים קרוב זה לזה, או במרחק מסוים.

2. לפתח את היכולת לעבוד באופן אישי ובצוות, יצירת קשרי ידידות עם עמיתים.

3. עודדו לנצח מבנים, התאחדו במשחקים.

עבודה מקדימה:

קריאת ספרות סִפְרוּת: א.מ. וולקובה "אַשָׁף עיר אמרלד» .

התבוננות בתצלומים ובאיורים עם תמונה סוגים שונים כבישים, שבילים.

יצירת הדמויות הראשיות של אגדה.

התקדמות השיעור:

מנגנים מוזיקה, אלי וטוטושקה מופיעים מהספר. הם מספרים לילדים את הסיפור שסופת הוריקן העבירה את ביתם לארץ הקסם, אבל הם מאוד רוצים לחזור הביתה. המורה מזמינה ילדים לעזור לגיבורי אגדה (תשובות הילדים, איך אפשר לעזור לאלי וטוטושקה). ומזכיר לילדים שאלי וטוטו הלכו לבקש עזרה אמרלד סיטי בדרךמרוצף בלבנים צהובות. מתחיל סלילת כבישים, בעוד המורה מקריא קטעים מתוך אגדה על מה שהיה כְּבִישׁ:

אלי וטוטו המשיכו לדרכם. הדרך לעיר האזמרגדהיה מרוצף בלבנים צהובות. היא הייתה מְגוּדָרכחול יפה משני הצדדים משוכות.

אלי הלכה במשך כמה שעות והייתה עייפה. היא התיישבה לנוח ליד הכחול משוכותמאחוריו השתרע שדה חיטה בשלה.

ליד גידור עמד מוט ארוך, דמות קש בולטת עליו - זה היה הדחליל

הילדה עזרה לדחליל לעשות את שני הצעדים הראשונים, ויחד הם הלכו אל אמרלד סיטי בדרךמרוצף בלבנים צהובות. בעוד כמה שעות הדרך נעשתה קשה. הדחליל מעד לעתים קרובות. היו חורים.


לעת ערב נכנסו המטיילים ליער גדול. עד מהרה הם ראו דמות בין העצים. זה היה הטין וודמן.

מאחורי היער הכביש פנה שמאלהוזה שינה צבע (לבקשת ילדים). שעות נוספות הכביש פנה ימינה, הפך לירוק ורחב.

המטיילים הלכו בדממה. השיחה השלווה הזו נקטעה בנהמה רועמת, והלאה אריה ענק יצא מהכביש. המטיילים המשיכו הלאה כְּבִישׁ, וליאו הלך בצעד מפואר ליד אלי.

לאחר הליכה של כשעה עצרו מול גיא שנמתח ימינה ושמאלה. הגיא היה רחב ועמוק. אבנים חדות מונחות בתחתית התהום, ונחל בלתי נראה גרגר ביניהן. (שאלה ל יְלָדִים: "מה לעשות?". תשובה יְלָדִים: « לבנות גשר» .)


מעבר לגשר הדרך נעשתה צר מאוד.

(שאלה לילדים: "איך לעבור דרך הצר כְּבִישׁ. תשובה: "אתה צריך ללכת הצידה, בזה אחר זה".)

שעות נוספות כְּבִישׁפנה שוב ימינה, שינה צבע ורוחב (לבקשת ילדים). התברר שכן כְּבִישׁעבר בשדה מנוקד בפרגים אדומים בגודל חסר תקדים עם ארומה חזקה מאוד.

ופתאום חברים שמו לב לזה הכביש הפך שוב לצהוב. זוהר ירוק חלש הופיע באופק.

תוך כדי הליכתם, הזוהר הלך והתבהר, אך רק לאחר הצהריים התקרבו המטיילים לגבוה חומת העירעשוי לבנים. מולם היה שער גדול, צבוע בענק אמרלדים. בשערים האלה הסתיימו כְּבִישׁ, מרוצף בלבנים צהובות, שהובילו אותם ימים רבים ולבסוף הובילו לשער המיוחל. זה היה עיר אמרלד.


פרסומים קשורים:

תרחיש החג ליום הדעת "אנו הולכים לעיר האזמרגד בדרך קשה"יום הידע "אנחנו הולכים לעיר האזמרגד בדרך קשה" גיבורים: אלי, טוטושקה, דחליל, חוטב עצים, אריה, באסטינדה, הקוסם גודווין, הפכפך.

יַעַד. לחשוף את רמת ההתפתחות של התכונות האינטגרטיביות של הילדים: - פעיל, סקרן, מגיב רגשית; - שלט בדרכים.

תקציר השיעור "לעזור לחברים בעיר האזמרגד""לעזרת חברים בעיר האזמרגד". פעילות מאורגנת של מורה ומנהלת מוזיקלית עם ילדי הגיל הרך.

סיכום של GCD במתמטיקה "מסע לעיר האזמרגד"מטרה: 1. תקן בספירה קדימה ואחורה בתוך 10. 2. התעמלות בבניית צורות גיאומטריות ומקלות ספירה. 3. פעילות גופנית.

סיכום השיעור לוגריתמיקה "הדרך לעיר" לילדי הקבוצה המבוגרת עם מוגבלותלוגוריטמי "דרך לעיר" משימות: 1. להבהיר ולגבש את הידע של הילדים על כללי ההתנהגות ברחוב, על כללי הדרך.

מגרש משחקים קוגניטיבי "עיר אמרלד" השטח של הגן שלנו גדול מאוד, המגרשים מרווחים, יש מגרש ספורט.